Uzumaki : spiralerna D.2
Junji Ito

Kirie Goshimas omvärld håller på att falla i bitar. Märkliga händelser och mardrömslika naturfenomen tar sig allt extremare uttryck omkring henne och hon förstår nu att hennes olycksdrabbade pojkvän haft rätt. Staden Kurôzu-cho är förbannad av spiraler. Man kan se spåren av förbannelsen i myggornas flykt och i de virvelvindar som med förintande kraft rider fram över hustaken. Ja till och med i människornas själar börjar spiralerna manifestera sig. Invånarna i Kurôzu-chó verkar, trots allt det egendomliga och fruktansvärda som sker omkring dem, inte kunna förstå vad det är Kirie ser hända innan det redan är försent. Vindlande går trapporna upp till fyrtornets topp där ett hypnotiserande ljus sprider sig i natten. Spiralernas förbannelse drar Kurôzu-cho och dess befolkning med sig i en pandemonisk helvetesdans som leder djupare och djupare ned i mörkret och hopplösheten.
Uzumaki är en skräckmanga som översatts till en mängd språk och även filmatiserats i Japan. Del 2 är den avslutande delen av berättelsen om Kirie och Kurôzu-cho. Den är en del i Galagos satsning på vuxenmanga.


Författare: Junji Ito Titel: Uzumaki : spiralerna D.2 Översättare: Björn Jerdén Format: 136x200 mm Häftad Antal sidor: 314 Utgivningsår: 2010 ISBN: 9789170375217


Av samma författare

Vill du stötta Ordfronts verksamhet? Swisha ditt bidrag till 123 346 97 15

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Podcast: Ordfronten

Ordfronts
e-böcker

Ordfront på twitter

Ordfront på instagram

Ordfront på facebook

Föreningen Ordfront

Galago


Sidan använder cookies. Läs mer.