Illustratör: Fabian Göranson
Format: 156mmx212mm mm, Övrigt
Antal sidor: 160
Utgivningsår: 2026
ISBN: 9789177755296

KlaraTeknokraternas plan

Fabian Göranson

 

Hösten har gått över i vinter. Efter att ha räddat Tvättbjörnarna från både illasinnade teknokrater och rivaliserande grupper har Klara blivit en självklar del av gänget.

En mörk vinternatt smyger fem barn i tvättbjörnsdräkter genom nysnön. De har kommit till Clownernas kvarter för att stjäla deras flagga. Tvättbjörnarna är inte lika starka som de större ungarna i Clownernas gäng, men de har ett hemligt vapen: Klaras mystiska mask Panoptikon, som gör världen genomskinlig och låter henne se rakt igenom väggar.

Just som Tvättbjörnarna ska skära ner flaggan dyker en hel hord clowner upp, ledda av den ledsna pajasen Penderton. I sista stund lyckas Klara och hennes vänner komma undan med både flaggan och livhanken.

Dessvärre blir inte glädjen långvarig. Teknokraterna har länge velat riva de slitna gamla kvarter där Tvättbjörnarna bor och nu har deras ledare doktor Nuragen fått stadens politiker att gå med på hans planer. Snart förvandlas det ena huset efter det andra till rykande ruiner. Nu måste Tvättbjörnarna kämpa på två fronter: mot både Clownerna och Teknokraternas fruktansvärda maskiner.

Klara – Teknokraternas plan är andra delen i trilogin om Klara. Den är ett storslaget äventyr bland förfallna hus, som en dröm om ett svunnet Stockholm där gäng av utklädda gatubarn bekämpar varandra och fanatiska teknokrater som vill bygga ett paradis av stål och betong.

 

Fabian Göranson

Fabian Göranson är född 1978 och kommer från Stockholm. Hans serier publiceras bland annat i Ordfront magasin, Galago och Arbetaren. Han drev Kolik förlag och internettidningen cigarett.net. Han debuterade i bokform 2006 med den politiska reseskildringen Gaskriget. 2008 utkom Kirurgi, där han samlat serier och skämtteckningar från ett decennium av skapande. 2018 gav han ut den kritikerrosade reseberättelsen Drömmen om Europa. 2021 är han aktuell med Galagos första satsning för barn! Hokus pokus- serien är två böcker om den nioåriga häxan Ida. Läs mer om Fabian Göransson på vårt systerförlag Galago.

Mer om författaren

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Läs om vår kommande utgivning först av alla