Medley. En ny våg
Lisa Medin

Det finns en kraft som sedan urminnes tider använts för att föra krig och sprida förödelse. Många har försökt tämja den, och de som lyckas, kallar sig musiker.

I en värld som härjats av strider mellan musikstilar har orkestermakten Symfonien övriga genrer i ett järngrepp. Den idealistiska violinisten Catherine Hayes är nybliven löjtnant inom den Kungliga Musikstyrkan, men hennes världsbild vacklar när hon möter Axel, synthpoparen från öst.
Med ett blandat musikaliskt ursprung och en två meter lång synth söker Axel efter platsen där det sägs att all musik skall mötas; Medley.

Lisa Medins ösiga epos Medley är ett halsbrytande äventyr med virtuosa toner och helhjärtat tokröj. Den presenteras nu för första gången i bokform, och ställer sig i täten för den nya generationen svenska äventyrsserier.

Läs mer på www.kolikforlag.se


Författare: Lisa Medin Titel: Medley. En ny våg Format: 141x204 mm Häftad Antal sidor: 225 Utgivningsår: 2013 ISBN: 9789186509255


Av samma författare

Vill du stötta Ordfronts verksamhet? Swisha ditt bidrag till 123 346 97 15

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Podcast: Ordfronten

Ordfronts
e-böcker

Ordfront på twitter

Ordfront på instagram

Ordfront på facebook

Föreningen Ordfront

Galago


Sidan använder cookies. Läs mer.